Struktura memorije računara
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Visoka škola za primjenjene i pravne nauke, Prometej

SADRŽAJ
1. MEMORIJE RAČUNARA 2
1.1.Memorija 2
2. STRUKTUIRANJE MEMORIJSKOG PROSTORA 4
2.1. Memorijski podsistem 4
2.2. OPERATIVNA MEMORIJA 5
2.3. SPOLJNE MEMORIJE 7
2.3.1. Diskete i disketne jedinice 8
2.3.2 Hard disk 10
2.3.3. Kompakt disk 15
2.3.4. Magnetna traka 16
2.3.5. Digitalni višenamjenski disk 17
2.3.6. Optički disk 17
2.4. KODOVI ZA MAGNETNO ZAPISIVANJE 17
3. PREGLED MEMORIJA 19
3.1. Memorijska arhitektura 19
LITERATURA 21
1. MEMORIJA RAČUNARA
1.1. MEMORIJA
1.1. Memorija je namijenjena za prihvatanje, čuvanje (pamćenje , memorisanje) i predaju podataka i programa. Proces unošenja podataka u memoriju naziva se upisivanje, a proces zahvatanja podataka iz memorije naziva se očitavanje (čitanje).Upisivanje i čitanje informacija nazivaju se pristup (obraćanje) memoriji i predstavljaju osnovne operacije u memorijskom podsistemu računarskog sistema.
U svrhu pamćenja informacija koriste se različiti fizički principi. Element fizičke sredine koji služi za pamćenje elementarne informacije (jedinice informacije) naziva se memorijski element. Memorijski element kod savremenih računarskih sistema služi za pamćenje binarnog slova. Memorijski elementi se udružuju u memorijsku ćeliju (lokaciju) , koja je namijenjena za čuvanje binarne riječi. Upisani podatak u datu ćeliju naziva se njenim sadržajem. Skup memorijskih ćelija naziva se memorijski modul (blok). U datom vremenskom trenutku pristup je moguć samo jednoj memorijskoj ćeliji.
Memorijski modul je najčešće adresibilan. U tom slučaju svakoj ćeliji memorijskog modula se dodjeljuje jedan broj iz skupa prirodnih brojeva. Ovaj broj se naziva adresa memorijske ćelije, a da bi se ostvario pristup memorijskoj lokaciji neophodno je postojanje takvih elektronskih kola koja preko adrese ukazuje na datu memorijsku lokaciju. Ova elektronska kola, uz elektronska kola koja se određuju da li se radi o upisivanju ili o čitanju sadržaja memorijske lokacije, predstavljaju upravljačku jedinicu memorijskog podsistema. Upravljačka jedinica memorijskog podsistema, jedan ili više memorijskih modula , kao i sprezne mreže za prihvatanje i predaju informacija predstavljaju memorijski podsistem.
Memorijski modul se može nalaziti u jednom od sledeća tri radna stanja:
upisivanje informacije u neku ćeliju
čitanje sadržaja neke ćelije
čuvanje (pamćenje) neke informacije
Čuvanje informacije se sastoji u tome da se parametri sredine ne mijenjaju, dok se upisivanje informacija sastoji u izmjeni parametara elemenata memorijeske ćelije. Pri čitanju sadržaja memorijske ćelije mora se u ćeliji i dalje zadražati isto stanje da bi se isti sadržaj mogao i kasnije koristiti. U procesu upisivanja sadržaja u datu memorijsku lokaciju njen prethodni sadržaj se uništava.
... 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!